Archiv

Historie oddílu,který ve svém vývoji byl nositelem názvu SPARTAK a později byl známý pod dřívějším názvem TESLA, je velice bohatá a úspěšná. V roce 1993 pak byla celá tělovýchovná jednota přejmenována,podle názvu sponzorské průmyslové firmy,na TJ DIOSS a pod tímto názvem působí dodnes.

První záznamy o české házené v Nýřanech se datují od roku 1921, kdy byl založen odbor skautů při DTJ Nýřany. V předválečném období se mohou největšími úspěchy oddílu pochlubit ženy, které v roce 1927 vyhrály župní mistrovství DTJ.

V roce 1938 však byla činnost odboru národní házené v Nýřanech vlivem okupace na 7 let násilně přerušena. Po několikanásobných pokusech o obnovení činnosti oddílu po 2.světové válce, byla tato snaha korunována úspěchem až v roce 1957, kdy byl oddíl české házené ustaven znovu. Výraznou měrou se na této události podílel nestor oddílu p.Václav Faifr a Jaroslav Ježek, kteří bezesporu patří k nejvýraznějším postavám v historii nýřanské házené.

Dlouholetá a cílevědomá práce s mládeží a kolektivní snaha celého oddílu dosáhla svého vrcholu v roce 1968, kdy družstvo mužů vybojovalo postup do I.celostátní ligy a Nýřany zažily triumfální pochod fanoušků a hráčů městem. V roce 2008 působí celek mužů v I.lize nepřetržitě bez jediné přestávky či sestupu neuvěřitelných 40 sezón a v tomto směru si udržuje jasný ligový primát mezi aktivními oddíly národní házené. Rovněž přehled sportovních úspěchů novodobé historie oddílu je velice pestrý. V ligové soutěži se muži stali celkem 3x Přeborníky České republiky a vybojovali 8x stříbrné medaile a 7x se umístili na bronzovém stupínku.

Prvním vrcholem jsou úspěchy generace hráčů v průběhu sedmdesátých let, která patřila k absolutní špičce našeho sportu. Jména jako Zuska, Bartovský, Tausche, Fornous, Lávička, Dundr a další byla v té době skutečným házenkářským pojmem. Pochopitelně se tito hráči objevovali pravidelně nejen v reprezentačních výběrech družstva Čech nebo mezi nejlepšími střelci ligové soutěže, ale rovněž figurovali na předních místech v anketách o nejlepší házenkáře roku. Tuto úspěšnou bilanci korunoval v roce 1974 m.s.Tausche, který byl vyhlášen nejlepším házenkářem ČR.

Další úspěšnou generací nýřanské házené byl kolektiv hráčů na přelomu osmdesátých a devadesátých let, z nichž někteří, jako brankář Hrách, obránce m.n.h.Škrábek či útočník m.n.h.Gabriel, kteří dlouhá léta patřili k oporám současného ligového celku.

Absolutního úspěchu se dočkaly generace národních házenkářů v Nýřanech až v novém tisíciletí, přesněji řečeno v letech 2004 – 2008,kdy lze zaznamenat návrat k úspěšné tradici nýřanské házené a tentokrát byl skutečně výrazně pozlacený.

Věkově mladý a perspektivní kolektiv totiž bojoval pravidelně o umístění na čele tabulky a svoji největší šanci k zisku přebornického titulu propásl v roce 2000, kdy skončil o jediný bod na druhém místě a až s odstupem času se ukázalo,že to byl nepřímý začátek zlaté éry nýřanské házené.

Mezi tehdejší opory celku je nutné zařadit brankáře Průchu. obránce Lišku,Vurma a útočné trio Špirk Milan, Tausche Aleš a m.n.h.Brada. Právě posledně jmenovaný dosahoval dlouhodobě nejlepších inpiduálních výsledků. Pravidelně se objevoval na čelních místech elitní desítky nejlepších hráčů a rovněž pravidelně bojoval o korunu krále ligových střelců.

Jedinou výjimkou, která ve výčtu úspěchů oddílu chyběla, byl zisk titulu Přeborníka ČR za vítězství v nejvyšší soutěži.Výkonnost celku však měla v tomto období stále trvající vzestupnou tendenci, což byla pro všechny obrovská motivace. Kádr družstva se podařilo posílit o dva významné hráče – obránce Josefa Lva z Oseku u Rokycan a útočníka Radomíra Matoušíka z Příchovic. Postavení družstva na čele tabulky po podzimní části I.ligy v roce 2003, kdy oddíl oslavoval již 60 let své sportovní činnosti,však signalizovalo, že dějiny nýřanské házené se budou zásadním způsobem zřejmě měnit. V jarní části prvoligový celek pokračoval ve skvělých výkonech a s vyjímkou 1.kola ligové soutěže si udržel plných 21 kol suverénní postavení na čele a zcela po zásluze se stal poprvé v historii oddílu Přeborníkem ČR. Rok 2004 je tak v análech oddílu poprvé zapsán zlatým písmem.

 

O historický úspěch se zasloužili tito hráči:

Brankáři : Pepa Průcha, Luděk Hrách, Karel Líva a Pavel Touš

Obránci : m.n.h. Josef Škrábek, Pavel Kinkor, Josef Lev – odchovanec Sokola Osek, Michal Volek, Marek Vurm a Karel Zeman – odchovanec TJ Přeštice

Útočníci : m.n.h. Václav Brada, Milan Špirk, Aleš Tausche, Vojtěch Ferko, Bohumil Alexa, m.n.h. Roman Gabriel a nejlepší střelec družstva Radek Matoušík, kterého oddíl získal pro tuto sezónu na hostování z Příchovic

Trenérem družstva byl Zdeněk Koranda a vedoucím družstva Vít Faifr.

Jak se později ukázalo,k radosti všech nýřanských házenkářů a příznivců, výkonnostní vzestup ligového mužstva měl trvalejší charakter, což se potvrdilo hned následující sezónu 2004-2005,kdy se zdařila úspěšná obhajoba zlatých medailí.S dvouletou přestávkou pak v roce 2008 byla famózní výsledková éra oddílu zakončena dalším titulem Přeborníka ČR.

Určitou raritou je skutečnost, že premiérový titul získal ligový celek ještě za podmínek klasického herního systému, kdy se vyhlašoval vítěz podle výsledků v dlouhodobé soutěži. Základním kriteriem byl tedy celkový počet získaných bodů z 22 utkání v obou částí sezóny. Naopak v roce 2004 byl zaveden nový herní systém play-off, převzatý po vzoru ostatních sportovních odvětví (lední hokej,volejbal apod.), kdy do boje o titul se kvalifikovalo pouze 8 nejlepších celků v tabulce. Do finále soutěže se mohla probojovat pouze družstva, která prošla vítězně soubojem ve čtvrtfinále a později i v semifinále. Všechna utkání této nadstavbové části se hrála formou dvou vzájemných utkání (doma-venku), kdy o postupujícím rozhodoval vyšší počet získaných bodů a v případě bodové shody následně také skore, případně prodloužení, nebo střelba pokutových hodů. Podobně jako za původního systému i v tomto případě si nýřanští hráči poradili se všemi nástrahami play-off systému a triumfovali suverénním a jednoznačným způsobem.

Dalším výrazným úspěchem bylo inpiduální ocenění útočníka m.n.h.Radomíra Matoušíka,který byl v roce 2004 vyhlášen nejlepším házenkářem ČR a stal se tak,po dlouhých 30ti letech,druhým hráčem nýřanského oddílu,který si tak nasadil královskou korunu.

Stejně vynikajících výsledků dosáhli muži v další celostátní soutěži, kterou je Čs.pohár. Tato soutěž se hraje od roku 1975 a do finálových bojů se našemu celku podařilo probojovat celkem 31x, z čehož se 9x zapsalo do historie jako vítěz této soutěže, a to v letech 1975, 1977, 1996, 1998, 2003, 2006, 2007, 2009 a 2014. K výčtu úspěchů patří rovněž 9 druhých míst a 7 bronzových příček.

V této soutěži se tak nýřanský celek řadí dlouhodobě mezi nejúspěšnější kolektivy a mezi nejvýše ceněné úspěchy patří především vítězství v premiérovém ročníku této soutěže v roce 1975 a vítězství z roku 2007,když se poprvé v historii uskutečnil finálový turnaj ve Městské sportovní hale v Plzni za málokdy vídaného zájmu pácké veřejnosti,čímž se opět potvrdilo,že národní házená má v plzeňském regionu velkou popularitu.

Mistrovský titul do Nýřan putoval rovněž zásluhou mládežnických kolektivů, které tradičně patří k nejlepším v oddíle vůbec. Poprvé tomu bylo v roce 1984, kdy tehdejší kolektiv dorostenců vybojoval zlaté medaile v Mistrovství ČR a ve stejném roce zvítězil i v druhé celostátní soutěži – Poháru mládeže. Další mistrovský titul voní ještě novotou.Ten totiž získali starší žáci v loňském roce 2001. Plných 17 let trvalo úsilí o doplnění sbírky cenných kovů o ten nejcennější. Následující období pak bylo doslova pro mládežnické celky oddílu předurčeno pro zisk některých medailí.ať již z finálových bojů Poháru ČR nebo přímo z nejvyšší soutěže mládeže,což bylo Mistrovství České republiky. Nejčerstvější zápis v přehledu mistrovských titulů zaznamenali rovněž starší žáci v roce 2004 z Dobrušky,kde o rok později dokázali ve stejné soutěži stejné věkové kategorie tento triumf úspěšně zopakovat.

Stejně tak pestrý je i výčet úspěchů v Poháru ČR,kde největšího úspěchu docílili dorostenci v roce 1984,1993 a 2006,když tuto soutěž dokázali vyhrát.V letech 2007 a 2008 skončili potom “pouze” na stříbrném stupínku,což je bilance,kterou se může pochlubit málokterý oddíl .Přehled je nutné doplnit ještě o 3.místo a bronzové medaile z finále PČR v roce 2005,které se uskutečnilo v Ejpovicích.

Výčet úspěchů mládeže jasně dokumentuje, že tato činnost má v nýřanském oddílu trvale vysokou úroveň a proto můžeme do budoucna hledět s optimismem.

Nezastupitelný podíl na výsledcích činnosti v novodobé historii oddílu má bezesporu poměrně široký a stabilizovaný kolektiv funkcionářů a trenérů. Proto v posledním desetiletí jsou Nýřany pravidelným dějištěm některého ze závěrečných turnajů Mistrovství ČR nebo Čs.poháru..Získané zkušenosti pak oddíl dokonale využil při pořádání nejprestižnější akce v našem sportu,kdy se stal celkem 5x ve své historii, konkrétně v letech 1968,1975,1996, 2002 a naposledy v roce 2013,pořadatelem vrcholné události všech národních házenkářů – mezizemských utkání ČECHY – MORAVA v obou kategoriích.Zvláště utkání mužů i žen v roce 2002 byla ,po všech stránkách,skutečnou oslavou národní házené,které přihlíželo téměř 1000 páků.

Mezi nesporné úspěchy oddílu je třeba přičíst i skutečnost, která se sportovní činností
souvisí jen nepřímo, ale je jeho základním předpokladem. V roce 2000 se totiž podařilo realizovat dlouhodobý záměr vedení TJ DIOSS i oddílu národní házené v podobě položení umělého trávníku na hrací ploše a zlepšit tak podmínky pro sportovní činnost všech aktivních hráčů. Tím však plány na zvelebení házenkářského stánku v Nýřanech zdaleka neskončili.
Především díky podpoře městského zastupitelstva a starosty města,byla právě v roce 2008,kdy podařilo získat třetí vítězství v ligové soutěži mužů, komplexně dokončena krytá tribuna a házenkářský areál v Nýřanech se zařadil bez nadsázky mezi nejhezčí v celé republice.

Snahou je i v budoucnosti vytvářet ideální prostředí pro všechny, tedy hráče i páky. Dosavadní úspěšná historie nás k tomu přímo zavazuje.

Aktualizace : 15.6.2017